Last minute zájezdy Letenky Ukrajina další země

Vízum na Ukrajinu

Vízum na Ukrajinu bylo dne 1. 1. 2008 značně ulehčeno písemnou dohodou mezi EU a Ukrajinou. Pokud jste člen některé ze zemí Evropské Unie, pokud jste turista a doba vašeho pobytu na Ukrajině nepřekročí 90 dnů, tak nepotřebujete ke vstupu do země vízum. Pokud ovšem hodláte Ukrajinu navštívit za účelem zaměstnání, trvalého pobytu, sloučení rodiny, studia či se v Ukrajině hodláte zdržet více než 90 dní, je pro vás vízum nutné. Ovšem politické vztahy jsou mezi Českou republikou a Ukrajinou poněkud napjaté, proto je doporučeno si před cestou tuto informaci ověřit přímo na zastupitelském úřadu Ukrajiny. Dohoda mezi EU a Ukrajinou dále stanovuje kategorie občanů Ukrajiny, pro které je vízum udělováno bezplatně. Občané Ukrajiny s diplomatickým pasem nemusí být na cestě do EU vybaveni vízem, v opačném případě tomu tak bohužel není.

Cizinci, kteří nejsou členy některé ze zemí EU, vízum na Ukrajinu potřebují. Při podání žádosti o vízum je nutná osobní přítomnost žadatele, proto vízum nelze zprostředkovat přes agenturu.

Co vše je pro splnění vízové povinnosti potřeba?

Žadatel o vízum musí vyplnit příslušný čtyřstránkový formulář, který je ke stažení volně na internetu, dále musí přiložit pasovou fotografii, doklad o zaplacení poplatku za vízum a žadatel musí mít platný pas po celou dobu pobytu na Ukrajině.

Rady při cestě na Ukrajinu

Z České republiky je vjezd na Ukrajinu buď přes Slovensko či Polsko velmi časově náročný, mnohem lepší je vydat se na cestu přes Maďarsko či Rumunsko. Pokud jedete osobním automobilem, je vyžadována Zelená karta, dále musíte být v technickém průkaze zapsán jako vlastník vozidla. Tento fakt budou kontrolovat na hranicích i kdekoliv ve vnitrozemí. Pokud se chystáte vypůjčeným vozidlem, tak musíte mít sebou ověřenou plnou moc od vlastníka vozidla a velice vhodné je, když tento doklad bude přeložen do ukrajinštiny či ruštiny.