Last minute zájezdy Letenky Ukrajina další země

Počasí a podnebí na Ukrajině

Převážná část ukrajinského území leží v mírném podnebném pásu a převládá zde kontinentální podnebí. Výjimku tvoří pouze úzký pruh mezi Krymskými horami a Černým mořem, kde se nachází pás subtropický. Průměrné roční teploty se na severu Ukrajiny pohybují kolem 6°C a na jihu jsou o dalších 6 stupňů vyšší. Převážně je zde podnebí suché a mírné. Pro Ukrajinu je charakteristická náhlá změna počasí, která na toto území přivádí cyklony a anticyklony.

Teploty v zimě a v létě

Léta jsou zde horká, a nejvyšší teploty během letních měsíců šplhají až ke 25°C. Tyto nejvyšší teploty změříme hlavně v červnu, červenci a srpnu. Na jihu země a zejména pak na Krymu je možno setkat se středomořským klimatem. V červenci teploty dosahují průměrně 19,5°C. Slunce zde svítí asi 230 dní v roce.

Zimy jsou na Ukrajině velice chladné, nejstudenějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor, kdy teploty klesají až na -10°C. Průměrné teploty se v lednu pohybují okolo -6°C.

Srážky

Dešťové srážky na Ukrajině jsou nerovnoměrné, a nejvíce se vyskytují na severu a západě země. Průměrný úhrn srážek je zde kolem 600 mm za rok. Nejvíce prší v Karpatech, kde ročně spadne až 1200 mm srážek, a naopak nejsušším místem jsou pak stepi kolem Chersonské oblasti a severního Krymu, kde spadne jen 400 mm ročně.

Kdy je nejlepší navštívit Ukrajinu?

Ta úplně nejvhodnější doba pro návštěvu této krásné země je na jaře (od dubna do června), hlavně kvůli nádherné probouzející se přírodě. V tomto ročním období zde ještě není tolik turistů a počasí je celkem příznivé (tolik neprší). Když přicestujete náhodou v létě, přivítají vás dobré teploty a slunce. Ideální je v létě vyrazit na nějakou z ukrajinských pláží (např. v Krymu), kde ale bohužel najdete mnoho turistů. V zimě si můžete užít zasněženou Ukrajinu, která je v této roční době velice krásná. V zimě by jste však měli pamatovat na zajištění si kvalitního ubytování a všech potřebných věcí na cestu. Extrémní zimní teploty by se vám totiž nemusely vyplatit a stát se pro vaše cestování překážkou.

Počasí na Ukrajině on-line

Click for Kyjev, Ukrajina Forecast Click for Charkov, Ukraine Forecast Click for Oděsa, Ukrajina Forecast